اخبار
BMI (شاخص توده بدنی) بالای 25 ریسک ابتلا به بیماری دیابت را بالا می برد

دکتر امیر پیمانی معاون پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی قزوین، در همایش دیابت و کاردیومتابولیک ضمن خیرمقدم به حاضرین، گزارشی از فعالیت‌های حوزه پژوهش شامل؛ اخذ مجوز پژوهشکده بیماری‌های غیرواگیر، ثبت 8 نوع بیماری، کلان طرح کوهورت و کلید خوردن کوهورت سلامت کارکنان در دانشگاه ارائه کرد. این مقام مسئول تصریح کرد که 82% علل مرگ و میر در جهان مربوط به بیماری‌های غیرواگیر می‌باشد. وی همچنین به مقایسه علل مرگ و میر طی سال‌های 2007 تا 2017 براساس مقاله چاپ شده در نشریه معتبر لنست پرداخت.

دکتر فریدون عزیزی، رییس پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در سخنانی با موضوع کلیات بیماری دیابت، تازه‌ها و گستردگی آن، اهمیت و شیوع بیماری، افزایش اثرات آن بر مرگ و میر و از کارافتادگی آن گفت: سطوح پیشگیری از این بیماری شامل 4 سطح؛ ابتدایی– جلوگیری از بروز علائم خطر، اولیه- پیشگیری از موارد خفیف و ناشناخته، ثانویه- کشف بیماری و درمان آن ها، ثالثیه- درمان عوارض و جلوگیری از کارافتادگی است.

دکتر عزیزی اظهار کرد، اصول مراقبت از دیابت شامل 10 اصل به شرح زیر می‌باشند:

اصل اول- تشخیص بیماران دیابتی و پره دیابتی

اصل دوم- پیشگیری یا به تأخیر انداختن تبدیل پره دیابت به دیابت

اصل سوم- مراقبت جامع و بیمار محور دیابت

اصل چهارم- ارائه آموزش خودمراقبتی برای بیماران دیابتی

اصل پنجم- ترغیب تغییر شیوه زندگی در بیماران دیابتی

اصل ششم- توجه به افزایش وزن و چاقی در مراقبت دیابت

اصل هفتم- مراقبت فردی قند خون دیابتی ها

اصل هشتم – کاهش خطرات متعدد بیماری های قلبی- عروقی

اصل نهم- کشف عوارض میکروواسکولار دیابتی

اصل دهم- توجه به نیازهای گروه های خاص دیابتی

حد دور کمر مطابق معاهده بین المللی کمیته کشوری برای هردو جنس 90 سانتی متر در نظر گرفته شده است

در ادامه، دکتر سپیده حاجیان نفرولوژیست، با بیان درمان فشارخون در بیماران مبتلا به دیابت گفت: 50% بیماران مبتلا به دیابت تیپ 2 و 40% بیماران پِردیابت مبتلا به فشارخون هستند. وی یادآور شد: افرادی که فشارخون دارند بیش‌تر در معرض دیابت می باشند که کاهش وزن در بیماران دیابتی تأثیر بسزایی در کاهش فشارخون دارد. وی بر مصرف مناسب سدیم در بیماران دیابتی کمتر از 5/2 گرم در روز تأکید کرد.

دیابت به عنوان بیماری قرن 21 در جهان شناخته می‌شود‌ و در کشور ما هم به سرعت در حال پیشروی است

دکتر منوچهر مهرام رییس دانشگاه علوم پزشکی قزوین گفت: با مشاهده تاریخچه دیابت می‌بینیم که دیابت یک بیماری کاملاً ناشناخته بوده و اولین بار توسط دانشمندان و پزشکان ایرانی، رازی و ابوعلی سینا به آن اشاره شده است.

دکتر دایی متخصص قلب و عروق، دیگر سخنران این همایش؛ نکاتی درباره‌ دیابت و بیماری های قلبی- عروقی و اختلال در ترشح انسولین بیان کرد. به گفته وی، در سال 2000، 170 میلیون نفر در جهان مبتلا به دیابت بوده‌اند که پیش بینی می‌شود این آمار در سال 2030 به 366 میلیون نفر افزایش پیدا کند.

به علاوه ایشان به تشریح عوارض بیماری دیابت و دلیل این که چرا این بیماری می‌تواند منجر به مرگ و میر شود توضیحاتی ارائه داد و نیز درمان بیماری‌های عروق کرونر در افراد دیابتی را مورد بحث قرار داد.

شایع‌ترین علت مرگ و میر بیماران دیابتی، بیماری‌های قلبی- عروقی است و 70% مرگ و میر این نوع از بیماران را به خود اختصاص می‌دهد

پای دیابتی موضوع مورد بحث دکتر نجاری متخصص عفونی و معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی قزوین بود. وی در این باره گفت: یکی از عوارض ناتوان کننده در این بیماران، زخم‌های پای دیابتی است. وی اظهار کرد که زخم‌های پای دیابتی چه علائمی دارند، در این موارد، چه موقع باید فکر عفونت کرد، چگونه باید این بیماری را مدیریت کنیم، چه گروهی نیاز به جراحی دارند و نوع مداخلات جراحی در آن‌ها به چه صورت می‌باشد.

دکتر نجاری در ادامه، به بیان نکاتی در مواجهه بیمار با پای دیابتی شامل؛ توجه به علائم سیستمیک، میزان قند خون، وسعت و عمق زخم و ساپورت اجتماعی، نمونه سنجی مناسب نه نمونهگیری با سوآپ، نوع پانسمان و استفاده از کفش‌های مناسب اشاره کرد. معاون بهداشتی دانشگاه اضافه کرد، هر جراحی نمی‌تواند پای دیابتی را مدیریت کند، این کار جراح مجرب را می‌طلبد.

در پای دیابتی بهترین راه، خودمراقبتی است، اجازه ندهیم زخم دیابتی ایجاد شود

دیگر سخنران این همایش؛ دکتر حسین پناه از اساتید پژوهشکده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه شهید بهشتی با موضوعیت دیابت قند و لیپید و دکتر سیما هاشمی پور فوق تخصص غدد با معرفی داروهای جدید در کنترل دیابت بودند.

معرفی داروهای درمان دیابت و بیماری‌های قلبی- عروقی شرکت داروسازی عبیدی توسط جنانی و دکتر رشیدی نیا نماینده‌های شرکت مذکور از دیگر بخش‌های این همایش بود.

همایش دیابت و کاردیومتابولیک در دهمین روز بهمن 97 به میزبانی معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه با مشارکت معاونت بهداشتی، معاونت آموزشی (دفتر آموزش مداوم)، کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم و همکاری شرکت داروسازی عبیدی در سالن آمفی تئاتر بیمارستان ولایت برگزار شد.